img_4658

 Dnia 12 grudnia w naszej szkole pojawił się nietypowy Gość – s. Anastazja ze Zgromadzenia Córek Bożej Miłości.

Sławna znawczyni wszelakiej kuchni, wzór każdej gospodyni domowej. Autorka wielu wspaniałych książek, w których znaleźć można przepisy na najpyszniejsze ciasta i najwytrawniejsze potrawy – ta właśnie przemiła osoba odwiedziła naszą szkolną bibliotekę.

W spotkaniu uczestniczyli członkowie Koła Przyjaciół Biblioteki z p. Izabela Józwik i p. Anetą Pietrzyk.

Wszystko odbyło się w fantastycznej atmosferze. Mieliśmy okazję zapytać s. Anastazję o nurtujące nas kwestie w sprawach gotowania, jak i dowiedzieć się o tym, kiedy zaczęła gotować. Nasza kuchmistrzyni opowiedziała również o swoim pierwszym daniu 0 ziemniakach z kwaśnym mlekiem. Cóż, nawet i najwięksi mistrzowie muszą od czegoś zacząć:) Okazało się że Siostra najbardziej lubi piec ciasta, a w szczególności serniki. Wszystkich obecnych zafascynowała anegdotka o włoskich piecach, które pewnego dnia pojawiły się w jezuickiej kuchni, zarządzanej przez s. Anastazję.

img_4654

Wszystkie książki i te szkolne i te z prywatnych zasobów obecnych, opatrzone zostały przez Siostrę własnoręcznym podpisem. To świetna pamiątka, która przypominać nam będzie o spotkaniu z osobą, która w gotowanie wkłada całe swoje serce.

Myślę, że każdemu chwile spędzone z s. Anastazją długo zostaną w pamięci, a pewnie niejeden wykorzysta rady znawczyni kulinariów. w swojej kuchni.

Kostka Smaku przyjęła s. Anastazję poczęstunkiem. Przygotowaliśmy „Puchatkę” z Jeżycjady – jako nasze popisowe ciasto i „Ciasto z kokosem” i „Babkę na oleju”, które pochodziły już z książek kucharskich s. Anastazji. Przepisy na wszystkie słodkości znajda się w najbliższym czasie na naszym blogu.

 

Natalia Bajer 2b

 

img_4690

img_4665

 

img_4638 img_4641 img_4643 img_4644 img_4697