Tagi

, , , ,

img_4204

Kolejnym z dań przyrządzonych w naszej szkolnej „Kostce Smaku” były „Jabłka w cieście”. Tym razem przepis został zaczerpnięty ze „Specjałów siostry Anastazji”, książki powstałej przy współudziale wydawnictwa WAM.

Od samego początku wszyscy byliśmy bardzo podekscytowani nowym pomysłem i pośpiesznie rozpoczęliśmy jego realizację. Nie ma to jak kilkanaście sprawnych rąk! Dzięki temu praca udała się znakomicie.

Składniki potrzebne do sporządzenia jabłek w cieście

– kilka dosyć twardych jabłek

– jedno jajko

– pół szklanki mleka

– 3 łyżki mąki pszennej

– sól

– cukier puder

– tłuszcz do smażenia

Sposób przyrządzania:

Mleko, mąkę i jajka mieszać mikserem do uzyskania konsystencji gęstej śmietany. Odrobinę posolić. Jabłka starannie umyć i obrać ze skórki. Następnie usunąć za pomocą łyżeczki do drążenia gniazda nasienne, tzw. „środki” jabłek. Potem pokroić je w plastry w kształcie płaskich krążków. Smażyć na tłuszczu do smażenia maczając każdy kawałek w przygotowanym cieście. Na koniec posypać cukrem pudrem i GOTOWE!!!

img_4208

Wszyscy mieliśmy bardzo smaczny podwieczorek, który sami sobie przyrządziliśmy. Roznoszący się aromat stworzył miłą atmosferę. Nasze wspólne popołudniowe pogadanki przy jabłkach zostały urozmaicone ciepłą, słodką herbatką, przygotowaną przez kolegów.

Naprawdę miło spędziliśmy czas tego dnia. Jestem bardzo zadowolona. Mam nadzieję, że jeszcze nadarzy się niejedna taka okazja, aby sporządzić coś równie ciekawego i smacznego:)

Serdeczne pozdrowienia dla siostry Anastazji!

Zapraszamy na nasze najbliższe spotkanie:)

 

Aldona Krzyworączka, kl.Ig

img_4209 img_4212
img_4216 img_4220  img_4218