Tagi

, , , , ,

Witam wszystkich na blogu Kostki Smaku.

Kostka Smaku to wyjątkowe miejsce i czas, grupa uczniów, opiekunowie – nauczyciele i piękna kuchnia. A wszystko mieści się w Publicznym Gimnazjum Jezuitów im. św. Stanisława Kostki w Krakowie przy ul. Spółdzielców 5.

Dlaczego KOSTKA SMAKU? U nas wszystko jest KOSTKOWE – tak jak nasz patron św. Stanisław Kostka! Mamy w szkole oficjalny strój szkolny – STRÓJ KOSTKOWY. Wydajemy naszą gazetę – KOSTKA MAGAZYN. Po lekcjach mamy zajęcia dodatkowe, które nazywają się – KOSTKA MAGIS. Mamy szkolny klub sportowy – KOSTKA.  Nasza biblioteka też oczywiście jest KOSTKOWĄ BIBLIOTEKĄ. I żeby było na czasie mamy też szkolną telewizję – TV KOSTKA. W szkole funkcjonuje koło teatralne pod nazwą DWIE MASKI KOSTKI. I mamy też KOSTKĘ SMAKU. Ale zacznijmy od początku…

Jakiś czas temu  uczniowie z nauczycielem postanowili, w ramach wolnego czasu, coś ugotować. I tak powstała Kostka Smaku – zajęcia pozalekcyjne, na których rozwijaliśmy swoje umiejętności kulinarne i dzieliliśmy się swoimi pomysłami na przepisy. Początkowo spotykaliśmy się w „prawie spartańskich” warunkach – na szkolnej stołówce bez dostępu do kuchni (wiadomo przepisy). Więc tak naprawdę o gotowaniu nie było mowy! W grę wchodziły jedynie zimne przekąski, koktajle, sałatki, gofry lub tosty:) I tak powstała Kostka Smaku – grupa uczniów i nauczyciel.

Ale z marzeniami tak jest że często się spełniają!

I przy wielkiej determinacji Dyrekcji Szkoły, opiekunki Kostki Smaku
p. Katarzyny Kowalczyk i przy wielkiej pomocy Kostkowej Rady Rodziców i Przyjaciół Szkoły, powstała Kostka Smaku – miejsce. Jest to specjalne pomieszczenie w szkole, w którym Kostka Smaku ma do swojej dyspozycji lodówkę, kuchenkę, piekarnik i prawie wszystko co potrzebne by przygotowywać pyszne potrawy.

A teraz grupę uczniów, nauczycieli i kuchnię będzie spajał jeszcze wspólny projekt i powstający w jego ramach blog.

Literaturę warto smakować! Pod takim szyldem aktualnie odbywa się część spotkań w Kostce Smaku.

Bierze w nich udział Koło Przyjaciół Biblioteki ze swoim opiekunem
p. Izabelą Józwik. Zasada spotkań jest jedna! Po przeczytaniu fajnej książki rozmawiamy o niej. Co się nam w niej podobało, czy wartka była akcja, jaki był główny bohater i czy interesujące były opisy przyrody:) Ale najbardziej interesuje nas co jedli bohaterowie, gdzie się stołowali, czy zawsze jedli to samo na śniadanie, w jakiej kawiarni się spotykali, czy planowali swoje posiłki, czy dobrze się odżywiali…. Pytań jest bez liku!

I jest jeszcze bardzo przyjemny koniec tych spotkań!

Gdy jakieś danie szczególnie nam się spodoba, gdy wiąże się z nim jakaś historia, gdy jest wyjątkowo łatwe lub gdy po prostu mamy na nie ochotę – wtedy wkraczamy do Kostki Smaku – i do dzieła…………………

img_4396img_38511